Když přišla Janu Herbenovi, šéfredaktoru týdeníku Čas, první zásilka s básněmi záhadného autora, nikdo netušil, že tato drobná, a v zásadě nevinná událost, rozpoutá ve společenských kruzích na několik desetiletí téměř detektivní pátraní po neznámém autorovi. Tím nebyl nikdo jiný než neurvalý slezský buřič, kterého dodnes všichni známe pod jeho pseudonymem Petr Bezruč. Jeho život ovlivnil také pobyt v Místku na přelomu 19. a 20. století, a vy budete mít v úterý 8. června 2021 možnost se vydat po jeho stopách, které zde zanechal.

Spolu s průvodkyní Kateřinou Švarcovou, která se na této prohlídce převtělí v múzu tohoto významného básníka Dodu Bezručovou, se můžete přenést do Místku roku 1899. Společně budete korzovat po náměstí, ale i v periferii Místku a seznámíte se s tehdejšími významnými obyvateli a místními spolky, jejichž osvětová činnost stála za zbudováním množství reprezentativních a architektonicky zajímavých staveb, kupříkladu Národního domu či bývalé spořitelny, kde v současnosti sídlí Základní umělecká škola.

Zároveň navštívíte místa, kam směřovaly kroky poštovního úředníka Vladimíra Vaška a jeho přítele, rebela, učitele a slezského vlastence Ondřeje "Boleslava" Petra. Na závěr si spolu s průvodkyní projdete jeden z místeckých "bulvárů", ulici Palackého, a prohlídku zakončíte na bývalém městském hřbitově, z něhož se do dnešních dní dochovala kaplička postavená ve stylu tehdy moderního historismu.

Sraz je v úterý 8. června 2021 v 15.30 hodin před turistickým informačním centrem v Místku na náměstí Svobody 6. Vstupné činí 80,- Kč, nutná rezervace předem na pobočkách informačního centra ve Frýdku a v Místku.

Pozn. k účasti: Účastník musí splnit jednu ze 3 podmínek – 14 dní od ukončeného očkování, max 90 dní od prodělání Covid nebo negativní POC antigenní test ne starší 72 hodin nebo negativní PCR test ne starší 7 dní, děti do 6 let bez omezení.