Unikátní Lembergerova továrna ve Frýdku-Místku, kterou mohou frýdeckomístečtí znát z dob textilní výroby Slezanu a návštěvníci z komentovaných prohlídek Po stopách textilek, bude mít nového majitele. Tím se stal Gevorg Avetisjan, který ve Frýdku-Místku vyrábí světově známý zázrak z medu – medový dort Marlenka.

Tkalcovnu a rozsáhlý areál původní Lembergerovy továrny tak čekají velké změny. Přestěhuje se zde výroba medových dortů a plánuje se široké využití prostoru pro občany města. Ti se již nyní mohou těšit na moderní muzeum, firemní obchod, originální kavárnu, malý park s letním posezením na terase i fontánu.

Marlenka má ve Frýdku-Místku dlouholetou tradici. Ta sahá do roku 2003. Dort se stal světově oblíbeným a v průběhu let se jeho výroba několikrát již rozšířila. Pod pokličku tajemství můžete nahlédnout i vy v rámci exkurzí. Ty v prosinci 2022 přivítaly svého 100.000 návštěvníka.

Pojďte se s námi podívat nejen do historie Marlenky, ale i současnosti a blízké budoucnosti

Kdy, kde a jak se začala Marlenka vyrábět ve Frýdku-Místku

Historie společnosti MARLENKA international s.r.o. je úzce spjata se svým zakladatelem Gevorgem Avetisjanem, který přijel z Arménie do Frýdku-Místku na přelomu tisíciletí. Z rodné země ho vyhnala válka a nestabilita a on přemýšlel, jak se v Čechách vlastně uživí. Jako cizinec to při hledání práce neměl vůbec snadné, zvláště na severu Moravy. Vystudovaný a úspěšný designér nejdříve zkoušel v Ostravě sehnat zaměstnání ve své profesi, ale marně.

Jednoho dne však dostal nápad. Požádal svou sestru, aby upekla medový dort podle jejich rodinného receptu. Upečený dort odnesl kamarádovi do kavárny. Večer mu kamarád volal se slovy: „Upeč mi další, už se snědl. A upeč jich rovnou víc.“ Už za dva měsíce Avetisjanova sestra domácím pečením nestíhá uspokojit všechny zájemce o jejich domácí recept. Sourozenci si proto pronajímají první skromné výrobní prostory a přijímají prvního zaměstnance. To bylo v roce 2003.

Za rok už mají zaměstnanců třicet a jejich počet stále rostl. Pět let od výroby prvního medového dortu, který dostal jméno Marlenka, už Gevorg Avetisjan zaměstnává 150 lidí. S tímto týmem už roční výroba dosahuje půl druhého miliónu medových dortů Marlenka.


O návštěvnickém centru

V dubnu roku 2009 se společnost přestěhovala do nové automatizované továrny na ulici Valcířská 434 ve Frýdku. Krátce po spuštění produkce v nových výrobních prostorech se ozývali první zájemci o nahlédnutí do „kuchyně“ Marlenky. Od roku 2010 se začaly realizovat první prohlídky ve zjednodušeném režimu – návštěvníci si ve vstupním lobby prohlédli fotogalerii, zhlédli krátký film o historii a ochutnali výrobky Marlenka. Poté se svým průvodcem obcházeli budovu a nahlíželi do provozu skrze okna zvenku. I za těchto podmínek zájem o prohlídky rostl, a proto se při rozšiřování továrny myslelo i na návštěvníky. Součástí přístavby se v roce 2014 stalo i nové samostatné Návštěvnické centrum společně s prohlídkovým koridorem umožňujícím komfortní náhled do výroby z vyvýšené perspektivy. Množství návštěvníků každoročně rostlo až k téměř 20 tis. v roce 2019, a proto se rozšířilo návštěvnické centrum do dnešní podoby.


Co se na prohlídce dozvíte

Při exkurzi se seznámíte se zajímavým příběhem této společnosti, ochutnáte medové dezerty s originální kávou Marlenka a také nahlédnete do "kuchyně" - budete provedeni výrobou, kterou budete mít možnost pozorovat z proskleného tunelu, ve kterém se dozvíte spoustu nejen o výrobě, ale také řadu zajímavostí. Po exkurzi navštívíte podnikovou prodejnu a kavárnu. Prodejna nabízí veškerý sortiment výrobků MARLENKA včetně posledních novinek a dalších specialit arménské kuchyně. Vůně tradičně připravované kávy v džezvě vás jistě přiláká do místní kavárny, kde můžete strávit příjemnou chvilku a ochutnat nejen originální kávu MARLENKA, ale také kterýkoliv ze široké nabídky dortů a zákusků.

A na co se můžete těšit

V roce 2023 proběhnou dvě velké události. V první řadě to je výročí 20 let. U příležitosti jubilea byla také vyvinuta speciální kávová řada výrobků, která bude uvedena na trh v průběhu roku.

Dalším milníkem bude otevření Lesoparku MARLENKA, který se bude nacházet v rámci areálu společnosti a na kterém se nyní pilně pracuje. Naleznete zde nejen místo k odpočinku, ale také řadu edukačních stanovišť, kde se dozví leccos nového o Marlence a jejím příběhu.