Statutární město Frýdek-Místek pořádá i letos spolu s Folklorním sdružením ČR a Dětským folklorním souborem Ostravička Mezinárodní folklorní festival. Lidové tance, písně a muzika z různých koutů světa ovládnou město od 16. do 22. června. Hlavní program se uskuteční tradičně na náměstí Svobody v Místku. Chybět nebude ani velice oblíbená páteční a sobotní večerní lidová veselice, která se při příznivém počasí může protáhnout až do brzkých ranních hodin následujícího dne.

„Účast poprvé v historii festivalu přislíbila Anglie, ale také Portoriko a Čína. Přijedou i muzikanti a taneční soubory z Moldavska, Finska, Polska a zastoupení bude mít i Česká republika. Původně měl na festivalu vystoupit i soubor Matičiarik ze Slovenska, který ale nepřijede, protože mu na poslední chvíli odřekla muzika, a jelikož podmínkou našeho festivalu je živá hudba, tak se festivalu nezúčastní. Snažili jsme se ho nahradit jiným adekvátním slovenským souborem, ale bohužel bezúspěšně,“ řekla ředitelka festivalu Zuzana Mojžíšková s tím, že pro návštěvníky letos připravili i novinky, například taneční workshopy, výtvarnou dílnu pro děti nebo nedělní nefolklorní dopoledne.

Veřejnosti se folklorní soubory představí již ve čtvrtek 18. června na nádvoří frýdeckého zámku. V 19:30 hodin zde začne „Koncert muzik“. V pátek zavítají soubory do okolních obcí, přesněji do Staré Vsi nad Ondřejnicí, Hukvald, Řepišť, Bašky a Frýdlantu nad Ostravicí.

Hlavní program bude zahájen v pátek 19. června v 17:30 hodin na náměstí Svobody v Místku, kde se od 22 hodin uskuteční také lidová veselice. Pro návštěvníky festivalu bude na náměstí Svobody zajištěno bohaté občerstvení, včetně posezení u podia.

V sobotu dopoledne projde městem slavnostní průvod více jak šesti set tanečníků a muzikantů, kteří zamíří v 9 hodin od kina P. Bezruče na místecké náměstí Svobody, kde bude pokračovat program festivalu. Připraveny jsou také novinky v rámci doprovodného programu. Na náměstí se budou konat taneční workshopy a bude zde i výtvarná dílna pro děti. Večer se pak návštěvníci mohou opět pobavit na lidové veselici.

V neděli bude festival na náměstí pokračovat. Dopoledne bude nefolklorní, na náměstí se budou prezentovat hudební a taneční seskupení jiných žánrů, než je folklór. Své taneční umění představí taneční skupiny Aktiv a Funky Beat a vystoupí folkový zpěvák René Souček s perkusistou Markem Hlostou. Po 11 hodině program na náměstí skončí a festival vyvrcholí v 16 hodin Galakoncertem v kině P. Bezruče, kde diváci zhlédnou to nejhezčí, co soubory ze svých zemí a oblastí přivezly. Vstupenky na galakoncert je možné zakoupit v předprodeji v pobočkách BIC, ale také on-line na www.kulturafm.cz.

 „Mezinárodní folklorní festival má ve městě dlouholetou tradici. V průběhu dvaceti let se z malé lokální akce stal  jedním z nejvýznamnějších folklorních festivalů v Česku, což dokazuje i členstvím v mezinárodních folklorních organizacích. Každoročně k nám přiláká tisíce návštěvníků z okolních měst a obcí, kterým nabízí spoustu profesionálních vystoupení a zábavy. Na náměstí je vždy skvělá atmosféra, všude se tancuje a zpívá, centrum města je plné života. Vstupné se neplatí,“ dodal primátor Michal Pobucký s tím, že město podporuje festival zejména finančně, ale i technicky, organizačně a prostřednictvím svých příspěvkových organizací. Město Frýdek-Místek podpořilo pořádání festivalu částkou ve výši 600 tisíc korun.

Za nepříznivého počasí se všechny pořady přesouvají do kina Petra Bezruče.

 

Zdroj: Jana Matějíková, Magistrát statutáního města Frýdku-Místku