Zajímavou novinku nabízí pro letošní léto Beskydy a jejich nejvyšší vrchol Lysá hora (1 323 m). Na nejvyšší bod v pohoří Moravskoslezských Beskyd doprovodí turisty a nově i cykloturisty průvodci, kteří nabídnou nejen zážitek z pobytu v čisté přírodě, ale i poučení. „Stačí přijet do Frýdku – Místku. Tady už v našem centru zájemci najdou informace o několika různých cyklotrasách po beskydských vrcholech, Lysou horu nevyjímaje,“ říká Monika Konvičná, ředitelka Beskydského informačního centra ve Frýdku – Místku, které propaguje nejzajímavější nabídku letošní letní sezóny v Beskydech a také tzv. Beskydy Card, na kterou mohou návštěvníci při pobytu ve Frýdku – Místku i v celých Beskydech čerpat výhody.

Cyklisté mohou v informačních centrech získat týdenní plán cyklotúr a podle něho si vybrat typ i obtížnost trasy. Podle plánu se mohou rozhodnout, jestli se do hor vydají ve skupině nebo jen na rodinný výlet. Případně si mohou u organizátora cyklotúr objednat exkluzívní průvodcovský servis, kdy se průvodce plně věnuje jen dvojici účastníků. Z Frýdku – Místku se cyklisté k výchozím bodům túry dostanou jednoduše cyklobusem.

„Organizátoři, kterými jsou naši partneři na Bílé, myslí na vyznavače horských kol, stejně jako na silniční cyklistiku, na začátečníky i na profíky, kteří zvládají velké vzdálenosti a převýšení klidně i nad 800 metrů,“ říká M. Konvičná. Informace cyklisté dostanou snadnou v Beskydském informační centrum ve Frýdku – Místku nebo v jeho pobočkách v okolí. „Ti, kteří rádi plánují déle dopředu, mohou využít náš návštěvnický portál visitfm.cz a odkaz nebo na www.beskydyportal.cz, “ nabízí ředitelka Konvičná jednoduchou možnost, jak se na dovolené či jen na prodlouženém víkendu nenudit a navíc třeba v cyklo akademii zabavit samostatně i děti od 8 do 14 let.

Jinou zajímavou variantou pro všechny, kteří mají rádi netradiční a současně aktivní odpočinek, je komentovaná pěší trasa na nejvyšší horu Beskyd. S pěšími turisty vyrazí průvodce a na celkem sedmi zastaveních je cestou seznámí s historií Lysé hory, s Ondrášem, o kterém se traduje, že byl zbojníkem a pánem Lysé hory, s jeskyněmi na Lukšinci a s pověstmi o Lysé hoře. „Nevyhýbáme se ani troše osvěty. Mnoho lidí se totiž domnívá, že přátelsky vyhlížející Beskydy jsou neškodnými kopci. Není to ale pravda, a tak průvodce přidává také vyprávění o smutných obětech Lysé hory,“ upozorňuje ředitelka Konvičná. Na samotném vrcholu se pak turisté dovědí více také o stavbách, které se tu nacházejí a mají leckdy pohnutý osud. Trasa navíc slibuje za dobrého počasí krásný výhled na Javorníky, Jeseníky, Malou Fatru i na vzdálené tatranské štíty.

Veškerý beskydský servis už svou letošní sezónu odstartoval. Všechno, co v jeho rámci nabízí Beskydské informační centrum, jeho centrála ve Frýdku – Místku i pobočky v okolí, najdete na www.visitfm.cz, odkud se jednoduše podle svého zájmu dostanete k informacím o výletech po okolí i k řadě dalších příjemných či užitečných tipů na volný čas.

Portál návštěvníky směruje i na další spolupracující portály, včetně webu turistické destinace www.beskydyportal.cz. 

Frýdek – Místek je jediným městem v České republice, které se může chlubit zdvojeným názvem, historicky danou specialitou přetrvávající staletí. Město a jeho Beskydské informační centrum přišly v letošním roce s nápadem, že budou právě na tuto skutečnost upozorňovat a pokusí se tím zaujmout i více návštěvníků z České republiky. Jako se zdvojilo jméno města, násobí se tu i zábava a program pro volný čas. Frýdek – Místek je podle organizátorů a propagátorů zdejších „nej“ městem na druhou a i zážitky se tu tak umocňují. „Návštěva Beskyd s průvodcem je jednou z příležitostí, jak si užít i hory na druhou,“ míní ředitelka Beskydského informačního centra ve Frýdku – Místku.