Poslední březnový víkend se na náměstí Svobody v Místku promění v jeden velký jarmark. Návštěvníci se mohou těšit na spoustu tradičních dobrot a taky skvělou hudbu v podání místních i přespolních interpretů.

Národní dům připravuje Velikonoce ve městě už počtvrté. Původně nabízely „pouze“ farmářské trhy, avšak obliba kulturních akcí pod širým nebem roste, a tak jsou oslavy Velikonoc každým rokem pestřejší, větší a taky navštěvovanější. Dnes je součástí programu i divadlo, hudba i dětské dílny.

Kromě tradičních stánků s ručními výrobky, jarními květinami, domácími uzeninami a pečivem čeká na Frýdečany a Místečany bohaté hudební menu. Jedni z prvních, kdo na pódiu vystoupí, budou dva školní pěvecké sbory. Nejprve Podsováček, sbor z 1. základní školy, pak malý pěvecký sbor Brundibárci z 11. základní školy, který navštěvuje 13 dětí, převážně prvňáčků. Velikonoční koncert bude jejich premiéra.

Sérii dalších vystoupení uzavře v 16 hodin koncert jedné nejoriginálnějších českých skupin, Vtava. „Vltava je kultovní záležitost. V roce 2010 se po delší pauze opět vrátila na koncertní pódia  a spoustě svých fanoušků tím udělala velkou radost. Jsem rád, že ji můžeme přivítat, především pak jejich  saxofonistu Ondřeje Klímka, který je rodákem z Frýdku-Místku,“ říká ředitel Národního domu Jakub Tichý.

Přijedou umělci z celého Česka

Sobotní program zahájí už tradičně soubor Ostravička, ve 14 hodin se můžete pro změnu těšit na rockově laděné vystoupení skupiny Los Pedros, kterou tvoří tři ostřílení muzikanti v čele s charismatickým frontmenem Petrem Kahánkem, zpěvákovi známém také z formace Coin. Odpolední program ukončí vystoupení Kateřiny Marie Tiché s kapelou Jelen.

Během Velikonoc se na podiu vystřídá patnáct kapel či souborů různých žánrů, převážně folklorních nebo hrajících alternativní folk. Někteří mají kořeny ve Frýdku-Místku, což bylo dramaturgickým záměrem. „Jsem přesvědčen, že máme v regionu spoustu talentů, kterým je potřeba dávat příležitost. Lidé je navíc mají rádi a při jejich vystoupení vládne pohoda,“ míní Tichý.

Mezi koncerty vystoupí i divadelní soubory, například soubor Křesadlo. Děti se mohou těšit na velikonoční klauny nebo kouzelnická představení. Nebudou chybět ani živá zvířátka, o kterých se ti nejmenší dozví víc přímo od chovatele Vojty Molka.

Aby se děti dobře bavily

Pro děti je toho připraveno ještě mnoho. Kluky a holky, kteří rádi malují, mohou rodiče zavést do velikonoční dílničky, kde se budou vyrábět velikonoční ozdoby pro tradiční strom „kuřátkovník“. Kuřátkovník stál na náměstí i v minulých ročnících. Na břízce, která bývá koncem března krásně zelená, se budou papírové kraslice krásně vyjímat a kolemjdoucí je budou moci obdivovat ještě několik dní.

Kromě tradičních jídel a výrobků budou mít návštěvníci možnost zhlédnout jejich samotnou výrobu. Práci se železem předvedou v sobotu veřejnosti mladí kováři ze Střední odborné školy ve Frýdku-Místku.

Letos se Velikonoce konají od 27. do 29. března, o týden dříve než v předchozím  roce. „Je to jednak kvůli tradičnímu průvodu, kdy se křesťané vypravují přes náměstí o Velikonocích po takzvané křížové cestě, ale také proto, že pro mnoho lidí je Velký pátek stále postní období,“ vysvětluje ředitel Národního domu Jakub Tichý.

Třídenní program připravil Národní dům, p.o. ve spolupráci s partnery TS, a.s. a Frýdeckou skládkou, a.s., kteří se postarají o technické zajištění akce  a o následný úklid.