Zámecké náměstí ve Frýdku bude v pátek 11. září od 16 do 22 hodin hostit Festival partnerských měst 2015. V kulturním programu se představí folklorní soubor a hudební skupiny převážně z Polska, ale také ze Slovenska a chybět nebudou ani místní hudebníci. Novinkou v programu bude předání Ceny statutárního města Frýdku-Místku.  

„Prezentaci na festivalu přislíbily polské Myslowice, Žywiec a Bielsko-Biala a slovenská Žilina. Na náměstí budou mít své info stánky, ve kterých návštěvníci najdou různé propagační materiály s informacemi a tipy k návštěvě zajímavých míst v jejich městě a nejbližším okolí, ale také budou moci ochutnat tradiční jídlo dané země. Ve slovenském stánku to budou halušky se zelím a uzeným a v polských stáncích budou moci zájemci ochutnat speciální škvarky na chlebu. Prezentovat se bude samozřejmě i hostitelský Frýdek-Místek, který bude ve svém stánku nabízet tradiční hovězí guláš. Další občerstvení poskytnou návštěvníkům festivalu místní restaurace a bary, kterých je v okolí frýdeckého náměstí dostatek,“ řekl náměstek primátora Karel Deutscher.

Program bude zahájen v 16 hodin, kdy to na podiu v horní části náměstí rozjede místní Šuba Duba Band. V 17 hodin budou předány Ceny statutárního města Frýdek-Místek, přičemž nominováni byli Eva Geryková za dvacetiletou obětavou práci ve funkci prezidentky Mezinárodního folklorního festivalu F-M a rozvoj v oblasti kultury v našem městě, Bohumír Haleš za přínos v oblasti výchovy a vzdělávání, dlouholetou organizaci kulturních akcí v Chlebovicích, obnovu Fojtství a založení Chlebovického muzea a Václav Peter za přínos v oblasti literární a publikační činnost, fotografie, pohlednice a vydávání kalendářů s motivy města a Beskyd. V 17:30 hodin bude následovat vystoupení dětského folklorního souboru Pilsko z polského města Žywiec. V 18:30 zahrají místní Kajkery. V 19:45 je na programu vystoupení pop-rock-bluesové kapely Kamuflaž z polského města Bielsko-Biala a ve 21 hodin to na náměstí rozjede dixieland V8 BAND ze slovenské Žiliny.

Zdroj: Bc. Jana Matějíková, www.frydekmistek.cz