Souznění je multižánrový festival. Nejen folklorní, duchovní a autorská hudba naplní v čase předvánočním prostory kostelů, koncertních síní a exteriéry v rámci už sedmnáctého ročníku mezinárodního festivalu adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel Souznění. K této ojedinělé akci, jejíž vznik se datuje do roku 1999, neodmyslitelně patří i umělecká řemesla, výstavy a lidová gastronomie. Během čtyř dnů na čtyřech různých místech Moravskoslezského kraje – Václavovice, Frýdek-Místek, Kozlovice, Ostrava – nabídne festival skutečně bohatý sváteční program. Během festivalu proběhne charitativní sbírka pro potřebné ve spolupráci s Oblastní Charitou Frenštát p. R.

Slavnostního zahájení sedmnáctého ročníku festivalu Souznění se ve čtvrtek 10. prosince ujmou v kostele sv. Václava ve Václavovicích Hana a Petr ULRYCHOVI se skupinou JAVORY. Během svátečního koncertu zazní kromě méně známých vánočních písní také jejich nejznámější autorská tvorba.

Páteční program 11. prosince se přesune do farního kostela sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku, který bude patřit tradičně duchovní hudbě. Novodobou rekonstrukci barokního cyklu podle nově nalezeného dobového tisku Loutny české Adama Václava Michny zde představí špičkový soubor ENSEMBLE INÉGAL pod uměleckým vedením dirigenta Adama Viktora.

Festivalová stavidla se naplno protrhnou se svou programovou nabídkou o víkendu. V sobotu 12. prosince se mohou návštěvníci těšit na tradiční Vánoční jarmark v Kozlovicích plný lidových řemesel, regionálních i zahraničních pokrmů s koštem vybraných nápojů. To vše bude doprovázeno hudebním a hraným programem, o který se postarají účinkující z blízkého i dalekého okolí. Z východního Slovenska přijedou představit tradice svátečního času horního Šariše ĽUDOVÁ HUDBA STANA BALÁŽA a sólistky Folklórnej skupiny Ráslavičan z Raslavíc.  Z domácích zástupců se v Kozlovicích představí Hanácký soubor písní a tanců KLAS Kralice na Hané, cimbálová muzika KONOPJAN z Ostravy. Z kozlovických pak vystoupí DFS Valášek, SLPT Valašský vojvoda, Dechová hudba Kozlovice, SPV Kozlovice, Pěvecký sbor ZŠ Kozlovice, Klávesová škola Lenky Lepíkové a Schola. Také letos zpestří sobotní program Divadelní společnost Kozlovice se svým živým betlémem a příjezdem Tří králů na koních.

Závěrečný den festivalu bude patřit Ostravě. V neděli 13. prosince nejprve obohatí v dopoledních hodinách v Chrámu Panny Marie Královny v Mariánských Horách slavnostní Mši svatou vystoupení festivalových hostů. Poté se přesuneme do divadelního sálu Domu kultury města Ostravy na večerní slavnostní Galakoncert. Vystoupí zde a závěrečnou tečku za sedmnáctým ročníkem udělá svým svátečně laděným repertoárem jeden z našich nejlepších zpěváků KAMIL STŘIHAVKA společně se svou rozšířenou kapelou. V první části Galakoncertu nebudou chybět – jeden z nejlepších hanáckých souborů KLAS z Kralic na Hané, laureát MFF Strážnice 2015 vynikající slovenská ĽUDOVÁ HUDBA STANA BALÁŽA a sólistky Folklórnej skupiny Ráslavičan z Raslavíc a další festivaloví hosté. Než však samotné velkolepé finále započne, představí se návštěvníkům ve vestibulu DK MO lidoví tvůrci s uměleckými řemesly a můžete ochutnat kulinářské speciality. Sváteční náladu zde navíc obohatí svým vystoupením festivalové kapely.

Festivaloví účinkující vystoupí také v doprovodném programu na náměstích v Ostravě a Frýdku-Místku.

Tento projekt je realizován za podpory Moravskoslezského kraje, městského obvodu Ostrava – Mariánské Hory a Hulváky, statutárního města Frýdek-Místek, obce Kozlovice, obce Václavovice a všech našich významných partnerů. Další informace na www.souzneni-festival.cz

MF Souznění je přidruženým členem prestižní celosvětové organizace CIOFF.