Statutární město Frýdek-Místek připravuje prostřednictvím KulturyFM zábavný „Advent ve městě“, který nejen o víkendech, ale i ve všední dny nabídne spoustu akcí pro děti i dospělé. Konat se budou od pátku 27. listopadu až do 23. prosince.

 „Adventní menu je u nás ve městě tradičně velmi bohaté. Nechybí v něm Mikulášská nadílka, vypouštění balónků s přáním, vánoční dílny, Ježíškova pošta, vystoupení místních souborů a hudebníků, divadelní představení pro děti, světelná show ani předávání Betlémského světla. Návštěvníci mohou tyto akce využít k předvánočnímu setkání s přáteli nebo si jimi zpestřit čas při nakupování dárků.  Konat se budou od pátku 27. listopadu až do 23. prosince převážně na náměstí Svobody v Místku, ale také v Národním domě, Nové scéně Vlast, bazilice nebo kostele sv. Jana a Pavla a kostele sv. Jakuba,“ uvedl primátor Michal Pobucký s tím, že součástí adventu je také tradiční sbírka Vánoční strom, jejíž výtěžek je letos určen pro Domov pro seniory.

ROZSVÍCENÍ VÁNOČNÍHO STROMU

Předvánoční atmosféra dýchne na obyvatele i návštěvníky města už v pátek 27. listopadu, kdy bude zahájen „Advent ve městě“. Slavnostní rozsvícení vánočního stromu na místeckém náměstí Svobody se uskuteční v 16:45 hodin.

VÁNOČNÍ TRHY

Vánoční atmosféru na náměstí navodí Vánoční trhy, které začnou 27. listopadu. Prodejci budou až do Vánoc v nazdobených stáncích, vždy od 9 do 18 hodin, nabízet tradiční vánoční zboží – svícny, jmelí, adventní věnce, vonné oleje, vánoční ozdoby, ale také šperky nebo výrobky ze dřeva a keramiky. Nouze nebude ani o bohaté občerstvení. Prodávat se budou vánoční perníčky, trdelníky, klobásky, placky, ale také horká medovina nebo vánoční punč. Ve čtvrtek 3. a 17. prosince budou součástí Vánočních trhů také Beskydské farmářské trhy.

NOVINKOU letošního roku je možnost prodloužení prodeje ve stáncích až do Nového roku, přičemž bude záležet na individuálním rozhodnutí prodejců, v které dny stánek otevřou.

PROGRAM ADVENTU O VÍKENDECH I VE VŠEDNÍ DNY

Kulturní program bude na náměstí zajištěn do 23. prosince, a to ve všední dny i o víkendech Už v sobotu 5. prosince odpoledne je na programu Mikulášská nadílka.  Ve středu 9. prosince se společně s dalšími městy zapojíme do projektu Česko zpívá koledy. V sobotu 12. prosince jsou na náměstí zvány celé rodiny s dětmi na Vypouštění balónků s přáním Ježíškovi a na šaškárny klaunů z Balónkova. V dalších dnech na náměstí vystoupí například Brno Gospel Choir, Dětský folklórní soubor Ostravička, David Stypka & Bandjeez, Silesia Dixie Band a připravena budou i divadelní představení a taneční vystoupení.  22. prosince se na náměstí uskuteční ohňová show a den před Štědrým dnem, tj. 23. prosince, kolem 9:30 hodin přivezou skauti na náměstí Svobody Betlémské světlo, které si zájemci budou moci donést domů jako symbol původního významu Vánoc.

VEŘEJNÁ SBÍRKA VÁNOČNÍ STROM

Stejně jako v minulých letech se i letos uskuteční na náměstí Svobody v Místku veřejná sbírka „Vánoční strom“. Zahájena bude tradičně v den slavnostního rozsvícení vánočního stromu a vánoční výzdoby celého města, tj. 27. listopadu, a skončí 31. prosince. Výtěžek sbírky je určen pro Domov pro seniory na  zakoupení elektrického polohovacího lůžka s laterárním náklonem (na bok) pro imobilní klienty.

 

Zdroj: Jana Matějíková, Magistrát města Frýdku-Místku