Stříbrná pamětní medaile byla představena ve středu 18. listopadu v knihkupectví Kapitola. Zájemci si ji mohou nyní zakoupit v místecké kavárně Dvorek (vedle kostela sv. Jakuba) nebo objednat e-mailem.

Stříbrná pamětní medaile vyražená Českou mincovnou připomíná 750. výročí Frýdku-Místku. Autorem návrhu je jeden z nejlepších českých medailérů, akademický malíř Vladimír Pavlica, který spolupracuje s Českou národní bankou. Pro ni vytvořil zřejmě nejkrásnější porevoluční minci - zlatou desetitisícikorunu k příchodu věrozvěstů Konstantina a Metoděje, také zlatou minci 5000 Kč Jizerský most, stříbrné dvousetkorunové mince Kryštofa Haranta a Bedřicha Hrozného, je autorem zlatých jedno- a pětidukátů Svatého Václava. Pro Slovenskou národní banku vytvořil oběžnou minci 2 Eura a pro Nový Zéland navrhl pětidolarovou stříbrnou minci s motivem Palladia země české. Vyhrál rovněž soutěž na vytvoření slovenské 100 eurové zlaté mince k výročí korunovace Marie Terezie.

Zámek a kostely Frýdku-Místku

„Těší mě, že jsem mohl vytvořit motiv ze zdejšího regionu. Dětství jsem prožil na Ostravici, dobře znám Frýdek-Místek i Bílou, kam jsem často jezdil na kole. Až v roce 1950 jsme se s rodiči přestěhovali do Ostravy, ale na Ostravici k prarodičům jsem jezdil ještě dlouho,“ zavzpomínal 70letý Vladimír Pavlica.  

Přední stranu medaile tvoří pohled na nejvýznamnější historické památky Frýdku-Místku – zámek, chrámy včetně baziliky minor a chrámu sv. Jana a Pavla. Budovy mají umně vyvedené architektonické prvky. Zajímavostí je, že hodiny na všech věžích ukazují stejný čas – autor je nastavil na za pět minut dvanáct. V přední části medaile dominuje Mariánský sloup z místeckého náměstí.

Biskup Bruno třímá meč

Zadní část medaile tvoří portrét biskupa Bruna, v jehož závěti se poprvé objevuje zmínka o obci Friedeberg, předchůdkyni Místku. Pod portrétem biskupa jsou bývalé znaky samostatných měst Frýdku a Místku, které se v této podobě používaly do roku 1943, než byla obě města sloučena. „Portrét biskupa Bruna s jeho erbem jsem vytvořil podle dochovaného portrétu. V pravé ruce drží biskupskou hůl. Ale překvapilo mne, že v levé ruce třímá meč. To je u biskupa neobvyklé,“ podivil se Vladimír Pavlica. 

Pamětní medaile Frýdku-Místku je vyrobena z ryzího stříbra (Ag 999,9) v úpravě proof, má hmotnost 10 gramů a průměr 30 milimetrů. Je tedy něco větší a těžší než kovová padesátikoruna. Zájemci si je mohou od 18. 11. koupit za 750 Kč v pokladně Muzea Beskyd, v místecké kavárně Dvorek nebo v Knihkupectví Kapitola. Medaili lze objednat také e-mailem fmmince750@seznam.cz. Obyvatelům Frýdku-Místku bude doručena s tím, že nebudou platit dopravné nebo poštovné.

Zdroj: www.nasefrydeckomistecko.cz