Městská policie Frýdek-Místek bude od 4. 4. 2016 opět značit jízdní kola v rámci projektu Ministerstva vnitra ČR „Forenzní značení jízdních kol za pomocí syntetické DNA“. V letošním roce je celý projekt hrazený z rozpočtu města Frýdek-Místek. Značení syntetickou DNA a evidence se týká všech typů jízdních kol, elektrokol, koloběžek a invalidních vozíků.

Jízdní kolo je na několika příslušných místech označeno mikroskopickými tečkami s jedinečným kódem. Tyto mikrotečky jsou pouhým okem téměř neviditelné. Jejich vyhledávání na jízdním kole se provádí pomocí UV světla. Vlastní kód na ozářené mikrotečce se stává čitelným po jeho zvětšení.

Podstatou celého projektu je, že označená jízdní kola budou zaregistrována nejen do databáze Magistrátu města Frýdek-Místek, ale i do celosvětové databáze výrobce forenzního značení, což odrazuje pachatele od krádeží a usnadňuje identifikaci odcizených jízdních kol a pátrání po nich.

Značení a evidence jízdních kol bude prováděno v Kontaktním centru prevence v Křížovém podchodu v provozní dobu:

pondělí      8:30 – 12:00 hodin,  13:00 – 17:00 hodin


Pro zaevidování jízdního kola vezměte s sebou:

čisté jízdní kolo, občanský průkaz, popř. doklad o nabytí kola (v případě, že tento doklad nemáte, vyplníte čestné prohlášení o nabytí značeného předmětu).

 

Značení jízdních kol, elektrokol, koloběžek a invalidních vozíků provádí Městská policie Frýdek-Místek ZDARMA. Případné dotazy budou zodpovězeny přímo v Kontaktním centru prevence.

Kola si budou moci také zájemci nechat očipovat na akci 3.Frýdek-Místek na kole, který se koná 14. 5. 2016 na přehradě Olešná.

 

Zdroj: www.frydekmistek.cz