Martin McDonagh patří k nejuváděnějším současným autorům. Jeho hry se inscenují po celém světě. Mezi nejpopulárnější patří drsná komedie Osiřelý západ, jejíž příběh se odehrává na zapadlém irském venkově.

Autor rozehrává jedinečnou komedii naplněnou drsným, ale trefným humorem. Brilantní dialogy a groteskní nadsázka zobrazují svět nefungujících vztahů i pochybných mravních hodnot.

„Pro mě je Osiřelý západ hrou o lásce - o té, co jí lidé nepociťují, protože jsou příliš líní a znudění, i o té, co ji pociťují, neumí ji dát najevo, a nakonec ten vroucí cit není opětovaný, protože jeho potencionální příjemce je zahleděný sám do sebe,” říká režisérka inscenace Janka Ryšánek Schmiedtová.

„Osiřelý západ šokuje, ale staví na silném příběhu. Vychází z klasického hereckého konverzačního divadla. McDonagh nabízí propracované postavy a ve výsledku všechny ty rvačky a sprostá slova lze chápat jen jako jevištní metaforu. To mě baví,” dodala režisérka.

Dramaturgem inscenace je Daniela Jirmanová. Hraje se na scéně Jaroslava Čermáka a v kostýmech Kataríny Kováčikové. Hudbu složil Mario Buzzi. Pohybová spolupráce: Petr Sýkora a Ivan Petrák. Hrají: Sarah Haváčová, Lukáš Melník, Ondřej Brett a Dušan Urban.

Ve středu 13. dubna od 19 hodin v Nové Scéně Vlast (předplatitelská sk. C)

Vstupné: 280 Kč (předprodej na pobočkách Beskydského informačního centra a v hale Polárka)

Zdroj: www.kulturafm.cz, novinky.cz