Memorandum o spolupráci mezi Statutárním městem Frýdek-Místek a společností Slezan není jen formální a má smysl. Jedním z dalších bodů, které se začínají naplňovat, je zpřístupnění areálů a budov textilek veřejnosti. V letních měsících se v některých z nich uskuteční kulturní akce, od divadla, přes výstavu až po hudební open-air festival. Využity při tom budou prostory a areály textilek v ulici Na Příkopě, Těšínská a Staroměstská.

V areálech Slezanu by se mělo od května do října konat celkem sedm kulturních akcí. První se uskuteční již tuto sobotu 14. května od 20 hodin v budově bývalého ředitelství Slezanu v ulici Na Příkopě 1221 (za halou Polárka). Návštěvníky tam bude čekat jedno ze zastavení Literární noci. Další akce se uskuteční 9. června v prostorách areálu na ulici Těšínská ve Frýdku (bývalá snovárna), které se promění v site-specific scénu v rámci divadelního představení Zuřivec. Tahákem bude zcela jistě začátkem srpna hudební open-air festival s přehlídkou minipivovarů – Pivohraní, který by mohli navštívit až tři tisíce lidí. Konat se bude v areálu bývalé „Osmičky“ na ulici Staroměstská 782 ve Frýdku (naproti Billa). Následovat budou i další akce, které v říjnu uzavře výstava „O Slezanu ve Slezanu“ pořádaná na chodbách bývalé textilky na ulici Těšínská. Akce bude pořádat město prostřednictvím své příspěvkové organizace známé pod značkou KulturaFM.

„Spojením kultury a industriálních památek jsme se inspirovali v jiných městech a přirozeně nás už delší čas lákalo vyzkoušet něco podobného i u nás. Loni jsme v jednom ze slezanských areálů pořádali filmovou produkci, letos jsme ale přišli s rozsáhlejším projektem obsahujícím více akcí různých typů s využitím více areálů. Zástupci Slezanu byli našim plánům velice nakloněni. Následná vstřícná jednání vyústila v uzavření smlouvy o  poskytnutí prostor ke kulturním akcím, která byla dnes podepsaná na půdě magistrátu,“ řekl ředitel Jakub Tichý za KulturuFM.

„Zájem o rozšíření spolupráce nás těší. Revitalizace objektů Slezanu představuje velkou šanci pro zlepšení prostředí ve Frýdku-Místku, což potvrzuje i uzavřené memorandum o spolupráci s městem. Jelikož je dosavadní spolupráce velice konstruktivní, rádi mu v této oblasti vyjdeme vstříc. Než naleznou nemovitosti nové dlouhodobé využití a rozvoj, uvítáme, když občas ožijí zajímavými akcemi. Vážíme si snahy KulturyFM pořádat akce v prostorách bývalých textilek, proto prostory poskytneme za symbolickou stokorunu,“ uvedl Jiří Karásek, prokurista společnosti Slezan, který považuje za velice atraktivní připravované Pivohraní v budově bývalé přádelny bratří Neumannů, takzvané Osmičce. „Ta bude pro podobnou událost otevřena vůbec poprvé a věřím, že se ukáže, jaký potenciál může mít stavba, postavená v duchu průmyslové secese, pro společenské a kulturní akce a další účely,“ doplnil Karásek.

„Těší mě, že uzavření memoranda o spolupráci mezi městem a společností Slezan začíná plnit svůj účel, kterým je mimo jiné dát bývalým objektům textilek v centru města, které byly převážně uzavřené a nefunkční, nový impuls a energii, což povede k oživení a zvýšení atraktivity celého města,“ uzavřel primátor Michal Pobucký.

Zdroj: Jana Matějíková, Magistrát města Frýdku-Místku