V pátek 17.června bude na náměstí Svobody v Místku zahájen 22. Mezinárodní folklorní festival. Dětský folklorní soubor Ostravička bude slavnostně zahajovat letošní 22. ročník mezinárodního folklorního festivalu vystoupením věnovaném jeho zakladatelům.

Proti původnímu plánu dochází ke změně v programu festivalu, jelikož dva z pozvaných souborů odřekly účast z důvodu nedostatku financí. Konkrétně se jedná o soubory z Velikonočního ostrova a Tibetu. Organizátoři tak využili nabídky a pozvali náhradní soubor z Gruzie, aby divákům zajistili pestrou a kvalitní podívanou. Pro rekapitulaci, na festivalu letos vystoupí soubory z východního a středního Slovenska, Polska, Bulharska, Sicílie, Turecka a Gruzie. Dále do Frýdku-Místku zavítají dva soubory z Jižní Moravy, jeden z Valašska. Tradičně vystoupí místní folklorní soubory a kapely.

Prezidentka festivalu Zuzana Mojžíšková dodává „ O oba soubory jsme velmi usilovali, ale bohužel, u exotických zemí je vždy riziko, že neobdrží patřičná povolení, či finance. Nicméně jsem si jista, že diváci nepřijdou zkrátka. Program je bohatý, máme připravené novinky a dokonce jedno překvapení. Ráda bych podotkla, že se nám povedlo pozvat jeden z nejžádanějších moravských souborů a sice Vlčnovjan, který je proslulý nejen krásnými kroji a jízdami králů. Rovněž slovenské soubory Jurošík a Očovan patří k tomu nejlepšímu, co slovenská folklorní scéna nabízí. Osobně se na ně velmi těším. Někdy zapomínáme, jakou krásu máme za humny.“

Zdroj: www.ostravicka.cz