Plánované odtěžení sedimentů ze dna přehrady Olešné se blíží. Vedení Povodí Odry v uplynulých dnech podepsalo smlouvu se zástupci firmy, která bude mít práce na starosti. Hotovo by mohlo být už na přelomu roku.

Na řadě nyní je předání staveniště. Poté by pracovníci firmy, jež vyhrála výběrové řízení, měli dorazit na Olešnou. Samotná těžba nicméně podle mluvčího Povodí Odry Čestmíra Vlčka začne v srpnu.

„Do té doby si musejí připravit staveniště, vybudovat si v zátopě komunikaci a odvést přítok, aby se jim nerozlévala voda do odtěženého území," nastínil mluvčí s tím, že ačkoliv je oficiální termín ukončení stavby v příštím roce, práce by mohly skončit dříve.

„Od srpna se bude těžit souvisle, na přelomu roku nebo po Novém roce by to mělo být ukončeno. Přehrada by se mohla začít napouštět z jarního tání, pokud bude sníh," upřesnil mluvčí Povodí Odry, které má přehradu ve správě.

Předpokládaná hodnota veřejné zakázky je podle projektové dokumentace 93,5 milionu korun. Počítá se s odtěžením nánosů o objemu přibližně 183 tisíc metrů krychlových, a to nejen z přehrady, ale i z přilehlého rybníka Řehánek. Přehrada nebyla od svého vzniku ani jednou čištěna.

„Každá nádrž se zanáší, Olešná už je stará přes 50 let a vždycky při povodních či průtocích nese splaveniny, bahno a kal. To vše se v ní usazuje. Bez vytěžení by se ta přehrada zanesla v řádu 150 až 200 let," řekl již dříve technický ředitel státního podniku Povodí Odry Petr Březina.

Odvezení nánosů bahna zvýší protipovodňovou ochranu a kvalitu vody mělkost přehradního prostoru a tím způsobené proteplení vody podporuje nadměrný výskyt řas a sinic.

V projektové dokumentaci jako předpokládaný termín zahájení prací figuroval 1. duben letošního roku. Podle Čestmíra Vlčka bylo toto datum pouze předběžné. I tak těžba údajně začne dříve, než se původně plánovalo. Za uspíšení příprav může dlouhé sucho, které začalo minulý rok a pokračovalo v prvních letošních měsících.

„Přehrada byla prakticky prázdná a sedimenty, které se mají těžit, byly odvodněné. Využili jsme toho a přípravu urychlili," vysvětlil Čestmír Vlček. Právě naplánovaná těžba je důvodem, proč je v Olešné stále minimum vody, i když ostatní přehrady se bez problémů naplnily.

V souvislosti s přípravou stavební akce si mohli lidé všimnout další změny v lokalitě přítoku řeky Olešné nechalo Povodí Odry v březnu vykácet 276 stromů. Rostly totiž v oblasti, kde těžební práce budou probíhat. Jako náhradu za padlou zeleň státní podnik vysadí 1391 kusů dřevin.

 Zdroj: http://fm.denik.cz/zpravy_region/nadrz-olesna-odtezovani-sedimentu-zacne-v-srpnu-20160630.html