Město Frýdek-Místek „...jediné s pomlčkou, Fajne Mjesto“ jak zpívá současný místní bard René Souček, najdeme v srdci Lašska na soutoku řek Ostravice a Morávky pod malebně zaoblenými vrcholky Beskyd. Ve Frýdku-Místku dnes žije téměř 60 000 obyvatel.

Na počátku 2. sv. války město proslavila Czajankova kasárna, která byla při obsazování Československa jediným místem ozbrojeného odporu. 1. ledna 1943 Němci spojili dvě dosud samostatná města Frýdek a Místek v jedno dvojměstí.

Díky své poloze na dopravní křižovatce R48 a R56 tvoří Frýdek-Místek turisticky atraktivní bránu Beskyd. Nejznámějšími místy jsou dvě centrální náměstíZámecké ve Frýdku a Svobody v Místku, tř. T. G. Masaryka, frýdecký zámek, Sady B. Smetany a rekreační oblast Olešná. Zbytek tvoří kombinace osamělých historických domů, nových sídlišť, průmyslových komplexů, parků a nábřeží.

V minulých stoletích se ve Frýdku i Místku dařilo hlavně dřevařskému, textilnímu a železářskému průmyslu – první (svého času slavná, dnes již zrušená) textilka Slezan vznikla v roce 1832, Karlova huť (pozdější Válcovny plechu) o rok později. V posledních letech prochází Frýdek-Místek a jeho okolí dynamickým rozvojem. 

U Frýdku-Místku nalezneme jediný výrobní závod automobilky Hyundai v Evropě, výrobce proslulých zdvihacích zařízení holandské firmy Huisman, Biocel Paskov, který je součásti rakouské skupiny Lenzing – největšího světového výrobce viskózových vláken, Mayr-Meinhof – nejmodernější a největší pilu a pilařskou výrobu v Evropě, výrobce kuchyňského a stravovacího zařízení Blanco nebo další firmy jako Mobis Auto, Borcad, Hysco, Hanwha, Vyncke, Viroplastic, Motor Lučina, Novogear, MPM Quality, Tmetal a další. V podhůří Beskyd umístili své pobočky další mezinárodní firmy jako Mahle Behr, Plakor, Cromodora Wheels v Mošnově, Primus v Příboře, Continental a Siemens ve Frenštátě p. R., nebo Brose, Dura, Tatra, Bang & Olufsen v Kopřivnici.

I potravinářský průmysl zde má velkou tradici. Mezi přední národní potravinářské výrobce patří Radegast, Marlenka, Beskyd Fryčovice nebo Beskydské uzeniny Chodura.

 

 

Zámek Frýdek

 Zámek Frýdek

 Třída T. G. Masaryka ve Frýdku

 Baziilka minor Navštívení Panny Marie

 Náměstí Svobody v Místku

Rekreační zóna Olešná, foto: MSK